Barnehage
| Publisert
13.06.2012 10:20
| Oppdatert
13.06.2012 10:21
Antallet førskolelærere økte fra snaut 16.500 i år 2000 til over 27.100 i 2010. Fordi det blir stadig flere barnehageplasser, hadde fremdeles bare hver tredje barnehageansatte førskolelærerutdanning i 2010, ifølge Statistisk sentralbyrå.
I tiårsperioden etter millenniumsskiftet har andelen ansatte med førskolelærerutdanning i barnehagen variert mellom 32 og 34 prosent og har flatet ut på 32 prosent siste del av perioden.
Den raske utbyggingen av barnehager i Norge sammen med det faktum at vi ikke har nok fagpersonell som ønsker å arbeide i barnehager, er med på å forklare hvorfor andelen pedagogisk personale ikke har økt nevneverdig de siste årene, hevder Elin Skretting Lunde, prosjektleder i Statistisk sentralbyrå.
I en artikkel i Samfunnspeilet har hun sammenfattet funn fra en SSB-rapport om barn og unges miljø og helse samt andre nasjonale og internasjonale undersøkelser.
Les hele saken i Samfunsspeilet på ssb.no her