Utdanning,
Hausmanns gt. 17
PB 9191 Grønland,
0134 Oslo.

Tlf. +47 24 14 20 00
redaksjonen@utdanningsnytt.no

Ansvarlig redaktør:
Knut Hovland

Nettredaktør:
Paal M. Svendsen

Utgiver:
Utdanningsforbundet

Alt innhold er opphavsrettslig beskyttet. © Utdanning.
Utdanning er medlem i
Den Norske Fagpresses Forening, og arbeider etter Redaktørplakaten og Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk.

Mer ro i skolen
Lærerne bruker mindre tid på å få ro i klassen, og elevene forstyrrer i mindre grad andre elever når de jobber. Men omfanget av mobbing og diskriminering er uendret sammenlignet med tidligere år. Dette viser en analyse av Elevundersøkelsen 2012.

I vår har 380.000 elever svart på Elevundersøkelsen.

- Vi er glade for å se den positive tendensen til at det blir mindre bråk og uro, men vi er ikke fornøyde med at mobbetallene fremdeles er uendret, sier Anne Berit Kavli, avdelingsdirektør i Utdanningsdirektoratet.
 
Blant de sentrale funnene i analysen som direktoratet trekker fram er at færre elever svarer at lærerne må bruke mye tid på å få ro i klassen. Denne positive tendensen fortsetter fra i fjor, når vi ser på perioden 2007-2012. I samme periode synker andelen elever som oppgir at de forstyrrer andre elever mens de arbeider.

6,8 prosent av elevene opplever å bli mobbet to til tre ganger i måneden eller oftere. Denne andelen er uendret sammenlignet med tidligere år. 2,8 prosent av elevene svarer at de mobber andre to til tre ganger i måneden eller oftere. Mobbingen avtar med alderen, og gutter svarer oftere enn jenter både at de blir mobbet og at de mobber. Elever som blir mobbet, opplever mest mobbing fra medelever i klassen, deretter fra andre elever på skolen.
 
I år er det første gangen elevene blir spurt om digital mobbing. Analysen viser at det er færre elever som er involvert i digital mobbing sett i forhold til «tradisjonell» mobbing.
 
Gutter oppgir oftere enn jenter at de er digitalt mobbet, og forekomsten av digital mobbing øker opp til 10. trinn. På videregående synker andelen igjen.
 
Diskriminering
 
Elevene på ungdomstrinnet og i videregående opplæring er spurt om de er blitt utsatt for urettferdig behandling eller diskriminering på følgende områder: kjønn, funksjonshemming, nasjonalitet, religion eller livssyn og seksuell orientering.
 
7,2 prosent av elevene oppgir at de har vært diskriminert på minst ett av disse områdene to til tre ganger i måneden eller oftere.


Kommentarer:
Fullt navn:
Overskrift:
Epost:
Kommentar:
NB! Innlegget vil ikke vises med en gang. Du får en e-post fra oss når det ligger ute.
       Vi publiserer kun innlegg som er sendt inn med fullt navn
Frakter elever til skolen i båt
Samfunn | 23.05.2013
Av Paal M. Svendsen

Rendalen. Kart: Google maps I Rendalen i Hedmark står fylkesveien under vann. Elever som skulle til skolen i dag ble transportert med båt.

Les hele saken

Får lære naturfag av de beste
Høyere utdanning | 23.05.2013

Statssekretær Elisabeth Dahle og fylkesrådmann Tron Bamrud på Energy Camp i fjor. Foto: Energy Camp Under middels resultater på Pisa undersøkelsen i naturfag (2006), fikk Nes kommune til å tenke annerledes.

Les hele saken

 
Prioriterer tjenester fremfor vedlikehold
Samfunn | 23.05.2013

Helge Eide. Foto: Paal M. Svendsen Kommunene nedprioriterer vedlikehold av bygg og anlegg på grunn av presset økonomi.

Les hele saken

Færre deltakere på nettkurs
Samfunn | 23.05.2013

Nettskolene hadde i overkant av 17 000 deltakere høsten 2012, en nedgang på nesten 12 prosent fra året før.

Les hele saken

 
Første resultater i Utdanningsvalg
Høyere utdanning | 23.05.2013

I dag får historiens første studenter i faget Utdanningsvalg resultatet på sine eksamensoppgaver.

Les hele saken

1814-bibliografien er tilgjengelig på nett
Samfunn | 23.05.2013

Nasjonalbibliotekets nye 1814-bibliografi: 1814–bibliografi: litteratur fra og om 1812–1814 er nå tilgjengelig på nett.

Les hele saken

 
Elever vil ha mer aktivitet i undervisningen
Grunnskole | 23.05.2013

En ny dansk undersøkelse viser at elever ønsker mer aktivitet undervisning. Nå krever det danske Børnerådet at dette blir høyt prioritert i den nye grunnskolereformen.

Les hele saken

Overrakte Holmboeprisen til Meløy-lærer
Grunnskole | 22.05.2013

Kunnskapsminister Kristin Halvorsen og lærer Anne-Mari Jensen. Foto: Kunnskapsdepartementet I dag ble matematikklærer Anne-Mari Jensen fra Meløy i Nordland hedret med Holmboeprisen 2013.

Les hele saken

 
Alvorlig skadd i arbeidsulykke på skole i Bjerkreim
Samfunn | 22.05.2013

Vikeså skule. Kart: Google maps En 21 år gammel mann ble onsdag morgen alvorlig skadd i en arbeidsulykke ved Vikeså skole i Bjerkreim i Rogaland.

Les hele saken

Slik har regjeringen fordelt ekstra tilskudd til studentboliger
Samfunn | 22.05.2013

I regjeringsplattformen Soria Moria II er det satt mål om 1000 studentboliger i året. Foto: Wikimedia commons Regjeringa har fordelt ytterligere 100 millioner kroner til studentboliger. Se lista her.

Les hele saken

 
annonser annonser: