Utdanning,
Hausmanns gt. 17
PB 9191 Grønland,
0134 Oslo.

Tlf. +47 24 14 20 00
redaksjonen@utdanningsnytt.no

Ansvarlig redaktør:
Knut Hovland

Nettredaktør:
Paal M. Svendsen

Utgiver:
Utdanningsforbundet

Alt innhold er opphavsrettslig beskyttet. © Utdanning.
Utdanning er medlem i
Den Norske Fagpresses Forening, og arbeider etter Redaktørplakaten og Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk.

Barnas Byggeskole i Oslo, Hamar og Trondheim
I august arrangerer bygg- og anleggsentreprenøren NCC for syvende året på rad Barnas Byggeskole. Til sammen 100 barn mellom åtte og tolv år skal snekre, legge asfalt, leke og lære om byggfaget.

Byggeskolen gjennomføres i uken mellom 6. - 10. august og de små byggmesterne som skal delta er elever på skoler i nærområdet, samt barn av NCC-ansatte, heter det i en pressemelding.

I Oslo kommer barna fra Bryn skole, Stafsberg skole i Ringsaker samarbeider med byggeskolen på Hamar og i Trondheim arrangeres byggeskolen i samarbeid med Berg skole. Det vil bli tid til mye småsnekring for barna, men de skal også få prøve seg på asfaltering og større prosjekter.

Formålet med byggeskolen er å skape interesse hos barn og unge for bygg- og anleggsfag.

– Vi ønsker å gi barna en god opplevelse ved å bruke hendene til ekte håndverkerarbeid, slik at de har fått kjennskap til byggfagene når utdannelsen skal velges. Vi vil rett og slett øke interessen rundt faget, og vi får tilbakemeldinger om at både jenter og gutter snekrer som aldri før i etterkant av byggeskolen, forteller en ivrig prosjektleder for byggeskolen, Trude Wetaas i NCC Construction.

Bygger og overrekker tre gapahuker
Barna i Oslo, Hamar og Trondheim skal sammen med kyndige håndverkere bygge gapahuker, som skal overrekkes til samarbeidsskolene. Gapahukene bygges i solide materialer og vil være til glede for skolenes elever i mange år.

– Den praktiske tilnærmingen til byggfaget gir barna svært gode opplevelser. Det er inspirerende å se at matematikken og andre fag de lærer på skolen faktisk brukes når hus og veier skal bygges, sier kommunikasjonssjef Terje Stachnik Hansen i NCC Construction.

Byggeskolen skal vekke interessen for byggebransjen, praktisk arbeid og realfag og gi barna en morsom og utviklende sommeruke, samt å øke miljøbevisstheten, står det i pressemeldingen.


Kommentarer:
Fullt navn:
Overskrift:
Epost:
Kommentar:
NB! Innlegget vil ikke vises med en gang. Du får en e-post fra oss når det ligger ute.
       Vi publiserer kun innlegg som er sendt inn med fullt navn
CICERO: – Kloden tåler mer enn antatt
Samfunn | 20.05.2013

Illustrasjonsfoto: SXC En ny rapport som forskere fra norske CICERO har bidratt til, utelukker de mest ekstreme scenariene for kortsiktig global oppvarming. Men krisen kan ikke avblåses av den grunn, mener forskerne.

Les hele saken

Lærer kalte Mugabe for «esel» – må i fengsel
Samfunn | 19.05.2013

Robert Mugabe. Foto: Wikimedia commons En lærer ved et statlig universitet i Zimbabwe må tilbringe tre måneder bak murene etter at han omtalte landets president Robert Mugabe som «et råttent, gammelt esel».

Les hele saken

 
Riksrevisjonen refser Kristin Halvorsen
Samfunn | 18.05.2013

– Store svakheter og dårlig koordinering innenfor kunnskapssektoren, er karakteristikken av Kunnskapsdepartementet.

Les hele saken

Slår et slag for 1814-prinsen
Samfunn | 17.05.2013
Av Fred Harald Nilssen

Portrett av prins Christian Frederik. Grå uniform (dvs. norsk uniform) m/grønn krave, 6 knapper, sølv epåletter, 2 ordener, 3 stjerner på høyre skulder. Eier: Eidsvoll 1814 Det er på sin plass å framheve prins Christian Frederiks betydning for Norge i 1814, mener tidligere statsminister Kåre Willoch (H).

Les hele saken

 
Vil ha forskning ut til lærerne
Høyere utdanning | 16.05.2013
Av Jørgen Jelstad

Professor Andreas Lund. Foto: Jørgen Jelstad Et nytt Kunnskapssenter skal bringe den beste utdanningsforskningen ut til lærere i skoler og barnehager. – Norsk skole har vært for dårlig til å drive forskningsbasert praksis, sier professor Andreas Lund.

Les hele saken

Yrkesfag får utstyrsløft
Videregående | 16.05.2013

De videregående skolene får kjøpe inn utstyr for ti millioner kroner, har fylkestinget i Oppland bestemt. Yrkesfaglige utdanningsprogram er prioritert.

Les hele saken

 
Islam Net fikk avslag ved Høgskolen i Oslo
Høyere utdanning | 16.05.2013

Islam Net får ikke lov til å organisere seg som studentforening ved Høgskolen i Oslo og Akershus (HiOA), besluttet skolens ledelse onsdag.

Les hele saken

Pensjonister og uføre misfornøyde med trygdeoppgjøret
Tariff | 16.05.2013

Leder i Pensjonistforbundet, Borge Rørvik. Foto: Pensjonistforbundet Partene i trygdeoppgjøret ble tirsdag enige om det nye grunnbeløpet for folketrygden, men verken Pensjonistforbundet eller Funksjonshemmedes Fellesorganisasjon er fornøyd med resultatet.

Les hele saken

 
Tajik gleder seg over vann i bassengene
Samfunn | 16.05.2013

Flere svømmebasseng er åpne enn tidligere år, ifølge en ny statusrapport.

Les hele saken

Norge vil inn i EUs forskningshorisont
Høyere utdanning | 16.05.2013

Norge legger rundt 16 milliarder kroner på bordet og ber om få bli med i EUs nye forskningsprogram. Det var på tide, sier opposisjonen.

Les hele saken

 
annonser annonser: