Læreplanene er sendt Utdanningsdepartementet
Utdanningsdirektoratet sendte i dag fra seg forslag til nye fagplaner for grunnskolen og de gjennomgående fagene i grunnopplæringa. Innen 23. juni skal Utdanningsdepartementet fastsette planene.
Noen minutter over klokka 12 i dag publiserte direktoratet planene på nettstedet sitt. Forslagene gjelder fagene norsk, matematikk, engelsk, mat og helse, kunst og håndverk, musikk, kroppsøving, naturfag, samfunnsfag, fremmedspråk 2 og 3 og framtidsvalg.
Et par navneendringer
Faget som i høringsututkastet ble kalt ”kost og helse”, blir foreslått å hete ”mat og helse” og forslag om ”programfag til valg” blir foreslått å hete ”framtidsvalg”. Oppfordringa til høringsinstansene om å erstatte kroppsøving med et annet navn, har åpenbart ikke ført fram.
Fagplanen for kristendoms-, religions- og livssynskunnskap (krl) lar vente på seg. Skolene skal for øvrig innføre den kommende skoleår.
Vi kommer tilbake med kommentarer til forslagene.