![Lovbrudd må få konsekvenser lærer barneskole klasserom](https://image.utdanningsnytt.no/421383.webp?imageId=421383&width=960&height=548&format=jpg)
Lovbrudd må få konsekvenser
Debatt: – Elevene er best tjent med at lærernormen følges, og at de opplever at loven er lik for alle ved at lovbrudd får konsekvenser.
Skolenes landsforbund mener det må ha konsekvenser hvis en kommune eller skole bryter opplæringsloven med forskrifter.
300 skoler bryter lærernormen dette skoleåret, ifølge Utdanningsnytt. Forbundsstyret i Skolenes landsforbund ser at dette gjentar seg år etter år, uten at det ser ut til å ha noen som helst konsekvenser for kommunene som står bak lovbruddet.
Reglene er der for å sikre elevene et godt og likeverdig skoletilbud over hele landet. Da kan det ikke være fritt fram for å bryte enkelte lover og/eller forskrifter.
I opplæringsloven § 12, som omhandler skolemiljøet til elevene, gis det adgang til tvangsmulkt overfor kommunene som bryter denne paragrafen. Hvis det er for få lærere på en skole, kan det også gå utover elevenes skolemiljø. Brudd på lærernormen bør følgelig også kunne gi tvangsmulkt.
Skolenes landsforbund mener det må være et ris bak speilet ved lovbrudd. Dersom kommuner og skoler bryter lov og/eller forskrift, må det få konsekvenser. Årsaken til brudd på lærernormen er naturligvis å spare penger. En tvangsmulkt som virkelig svir må være statens svar til de ansvarlige kommunene. Mulkten må være så høy at det koster mer å bryte lov og forskrifter enn det gjør å følge dem.
Våre elever er best tjent med at lærernormen følges, og at de opplever at loven er lik for alle ved at lovbrudd får konsekvenser.
Uttalelse vedtatt av forbundsstyret i Skolenes landsforbund, 7. januar 2025.