Overgrepsdømt lærer jobbet på skole i Oslo – rektor kaller inn kriseteam
Barneskolelæreren som er dømt for overgrep i England, jobbet ved en skole i Oslo. Rektor ved skolen har koblet på et kriseteam, skriver VG og Aftenposten.
Lørdag ble det kjent at en norsk barneskolelærer i 40-årene er dømt til tre års fengsel i England for å ha tatt og oppbevart overgrepsmateriale og seksualiserte bilder av barn. Noen av barna var helt ned i treårsalderen, ifølge britisk politi.
Mannen, som ble arrestert i Manchester i sommer, var ansatt på en skole i Oslo, skriver Aftenposten.
Rektor ved den aktuelle skolen opplyser til Aftenposten og VG at de er i kontakt med norsk politi.
Han forteller at foreldrene ved skolen ble informert om saken på søndag.
– På mandag skal alle elevene få snakke om dette i klassen med trygge voksne som kan svare på spørsmål og ivareta dem, skriver han til VG.
I tillegg til skolens ansatte vil helsesykepleier og Utdanningsetatens kriseteam være tilgjengelige for barna hele skoledagen.
Rektor ved skolen skriver til VG at skolen ikke kjenner til hvorvidt noen av elevene der har vært utsatt for ugjerninger fra mannen. Læreren har ikke vært på jobb det siste skoleåret, opplyser rektor.
Kripos opplyser til avisa at de ikke jobber med denne saken.
Flere saker fra NTB
-
Brann slukket på ungdomsskole på Kongsberg – ingen alvorlig skadet
Brannen på Vestsiden ungdomsskole på Kongsberg er slukket, og ingen ble alvorlig skadet i en voldsepisode på skolen, opplyser politiet.
-
Grande slår alarm om norske lærebøker
Nedgang i salget av lærebøker får store følger for forlagene, mener Trine Skei Grande fra Forleggerforeningen. Nå legger hun press på regjeringen.
-
To av fem norske skolegårder er for små
Nesten 40 prosent av norske grunnskoler har for liten skolegård, viser en ny rapport. I byer er det bare 13 prosent som oppfyller minimumsnormen.
-
Lærer frikjent for seksuelt krenkende atferd mot elever
En kvinne i 30-årene er frikjent for seksuelt krenkende atferd mot fire gutter ved skolen hun var lærer på.
-
Foreldreundersøkelsen: 1 av 5 er misfornøyde med bemanningen
Det er 5,7 barn per ansatt i norske barnehager, noe 21 prosent av foreldrene er misfornøyde med. Tross det mener 97 prosent at barnet deres trives i barnehagen.
– Hvis det er mistanke om at det kan ha skjedd noe straffbart i Norge, er det naturlig at det gjøres undersøkelser av politidistriktet der mannen bor, sier pressevakt i Kripos, Jonas Fabritius Christoffersen.
(©NTB)