SSB: Det blir stadig færre småbarn, men en større andel av dem går i barnehage

I fjor var det 902 færre barn i barnehage enn året før. Men andelen av barn i alderen 1–5 år som går i barnehage, økte igjen, fra 93,8 til 94,4 prosent.

Publisert Sist oppdatert

De siste 15 årene er det født stadig færre barn i Norge. Det bidrar til at det de siste fem årene har blitt 9790 færre barnehagebarn og 508 færre barnehager i Norge, opplyser Statistisk sentralbyrå (SSB). I 2024 gikk 266.014 barn i barnehage, 904 færre enn i 2023.

– Til tross for nedgangen i antall barn i barnehage, har andel barn i barnehage økt hvert år de siste fem årene, sier Per T. Tuhus, seniorrådgiver i SSB og ansvarlig for barnehagestatistikk.

Særlig blant 1- og 2-åringer har dekningsgraden økt de siste fem årene. Alle får imidlertid ennå ikke plass. Det var i fjor 6002 barn i alderen 0 til 5 år på venteliste. 5087 av barna var mellom 0–2 år.

Hvert sjette ventelistebarn – mer enn 1000 – bodde i Rogaland. Fylkene Nordland og Innlandet hadde mer enn 600 barn hver på ventelistene.

Samlet fruktbarhetstall (SFT) har falt og falt, fra 1,98 barn per kvinne i 2009 til rekordlave 1,40 i 2023. Da blir det større andel barn som får plass i barnehage. I fjor var det imidlertid en liten oppgang i fruktbarheten, til 1,44 barn per kvinne.

(©NTB)

Powered by Labrador CMS